Hipologia i jeździectwo stają się coraz bardziej dostępne

Hipologia i jeździectwo to sport popularny na całym świecie. W Polsce także rośnie znaczenie szkółek jazdy i hodowli koni. Czy jeździectwo to sport dla bogatych? Jak dba się o zdrowie zwierzaków w Polsce? Podpowiadamy!

Hipologia i jeździectwo – ile kosztuje nauka jazdy konnej?

Jeśli myślisz o tym, by zacząć jeździć konno lub posłać swoje dziecko na lekcje, przygotuj się na wydatek rzędu 30 do 70 złotych za godzinę. Wiele zależy od poziomu zaawansowania jeźdźca, stadniny, a także stawki trenera. Gdy już jesteśmy bardziej zaawansowani, możliwe jest zapisanie się na treningi grupowe – ich koszty zaczynają się od 25 złotych za jazdę. Najdroższe są treningi jazdy sportowej, dedykowane bardzo zaawansowanym osobom – sportowcom, którzy biorą udział w zawodach.

Hipologia i jeździectwo – nowy kierunek studiów

W związku z tym, że w naszym kraju rośnie zainteresowanie jazdą konną, w Polsce można się zapisać na studia na kierunku hipologia i jeździectwo. Studia te łączą w sobie naukę o budowie konia, jego odżywianiu i pielęgnacji, przez praktyczną naukę jeździectwa aż po metody treningu koni.

Jak polskie hodowle dbają o zdrowie koni?

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących opieki nad końmi, jest ich żywienie. Zwierzęta hodowlane mają specjalne wymagania dotyczące diety, należy im także (zwłaszcza tym hodowanym do celów sportowych) podawać suplementy dla koni, które znajdziesz w sklepie jeździeckim hayloft.pl. Najczęściej preparaty te składają się z witamin, które wpływają pozytywnie na rozwój zwierzęcia.

Przykładowe suplementy dla koni, to:

  • Suplement z kulturami żywych drożdży – stosowany, by poprawić przebieg procesów trawiennych,
  • Dodatek paszowy poprawiający kondycję fizyczną zwierzęcia,
  • Suplement dla młodych i rosnących koni.

Na pielęgnację koni, poza dbaniem o odpowiednią dietę, składają się także:

  • Zabiegi pielęgnacyjne – np. stosowanie preparatów wzmacniających włosie i tym samym poprawiających wygląd sierści,
  • Opieka kowala – koń powinien być pod opieką kowala już od pierwszych miesięcy życia, by mieć zdrowe kopyta i móc służyć człowiekowi jak najlepiej,
  • Zabiegi lecznicze – o ile zabiegi takie jak odrobaczanie nie należą do drogich, to już leczenie konia, który jest w złym stanie, może być bardzo kosztowne. Warto korzystać z usług doświadczonych fachowców i lekarzy weterynarii, a także monitorować na bieżąco stan zdrowia zwierzaka.