Jak otrzymać kredyt bez zdolności kredytowej?

Firmy pozabankowe oferują kredyt bez zdolności kredytowej, co może być wybawieniem dla tych, którzy potrzebują szybkiego przypływu gotówki, a nie są w stanie w krótkim czasie swojej zdolności kredytowej poprawić. Jak otrzymać taką pożyczkę?

Co to jest zdolność kredytowa?

Jest to zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami w określonym terminie. Innymi słowy jest to kalkulacja ryzyka i rutynowe sprawdzenie potencjalnego klienta, w celu uzyskania informacji, czy będzie on w stanie bezproblemowo spłacać to, co pożyczy.

Zdolność kredytową banki określają na podstawie wielu czynników. Są to m.in.:

  • osiągany dochód i jego źródło
  • stałe wydatki kredytobiorcy
  • profil klienta (jego wiek, stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu)
  • historia kredytowa
  • posiadane zobowiązania
  • rodzaj i wysokość wnioskowanego kredytu
  • posiadane zabezpieczenia

Decyzja kredytowa podejmowana jest po przeanalizowaniu tych czynników. Bank nie udzieli zobowiązania jeżeli przekracza ono możliwości finansowe klienta.

Gdzie dostać kredyt bez zdolności kredytowej?

Jeżeli bank odmówi nam udzielenia kredytu, alternatywą są pozabankowe placówki udzielające pożyczek. Stosują one bardziej liberalne zasady, przeprowadzając weryfikację klienta na podstawie wewnętrznie przyjętych procedur.

Rynek pożyczek pozabankowych jest dosyć dobrze rozwinięty. Sprawia to, że firmy, które ze sobą konkurują, są w stanie zrezygnować ze szczegółowej weryfikacji, a nawet kierują swoje oferty do osób zadłużonych, czy bez zdolności kredytowej.

Jak go dostać?

Kredyt bez zdolności kredytowej możemy otrzymać, spełniając kryteria wewnętrznie ustalone przez firmę. Większość z nich wymaga przede wszystkim pełnoletności oraz obywatelstwa polskiego. Jako że taka pożyczka jest dla firm bardzo ryzykowna, często stosują one dodatkowe zabezpieczenia, tj. zastaw, weksel czy hipotekę. Możemy też spotkać się z wyższym oprocentowaniem, które ma równoważyć ryzyko.

Sam proces wnioskowania jest raczej prosty i nie zajmuje zbyt dużo czasu. Możemy wysłać wniosek  nie wychodząc nawet z domu- zrobimy to wygodnie przez Internet.

Musimy jednak pamiętać, że kredyt bez zdolności kredytowej dostaniemy prawdopodobnie na stosunkowo krótki czas i na niewielkie kwoty.

Zanim weźmiesz kredyt

Po pierwsze powinniśmy zastanowić się jaki jest cel naszego kredytowania i czy rzeczywiście nie może on zaczekać z zakupem. Może okazać się, że za jakiś czas sami uzbieramy odpowiednią kwotę i nie będziemy musieli się u nikogo zadłużać.

Po drugie przełóżmy zamiary na swoje siły- nie zapożyczajmy się na zbyt wysoką kwotę. Łatwo wydaje się nie swoje pieniądze, ale pożyczkę zawsze trzeba spłacać. Jeżeli nie będziemy mieć odpowiednich dochodów, może to przysporzyć nam wielu nieprzyjemności.