
Leasing na komputer – jak go zdobyć?
Leasing jest jedną z najpopularniejszych form finansowania działalności gospodarczej. Przedmiotem umowy leasingu najczęściej są samochody, używane do celów firmowych. Po jej upływie, można dokonać ich wykupu. Tym samym staną się majątkiem przedsiębiorstwa bądź osoby prywatnej. Auto po leasingu, jak je sprzedać – zapraszamy do lektury.
Przedsiębiorcy zastanawiają się często, jak uniknąć płacenia niektórych podatków. W prawie polskim istnieje kilka takich „furtek”. Jedną z nich jest sprzedaż auta po leasingu. Jeśli zastanawiasz się, jak dokonać takiej transakcji, musisz wiedzieć, że zasady dotyczące sprzedaży bez konieczności opłacenia podatku dochodowego nie są jednoznacznie określone. Być może będzie się trzeba ubiegać o jednoznaczną indywidualną interpretację Twojej sytuacji.
Jeśli chcemy więc sprzedać samochód z leasingu wykupiony prywatnie – transakcji takiej nie obowiązuje opodatkowanie podatkiem dochodowym. Artykuł 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podaje 2 warunki, które muszą być spełnione:
Jeśli przedmiot leasingu wykupi nie firma, a osoba prywatna, nie wliczy się on do majątku danego przedsiębiorstwa. Tym samym jego sprzedaż nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym. Kiedy taka sytuacja ma mieć miejsce, należy pamiętać o następujących krokach.
Sytuacja jednak nie jest tak prosta, jakby się mogło wydawać. W przeszłości warunki wykupu leasingowanego przedmiotu oraz prawo do niego przez osoby prywatne (nie przedsiębiorstwa) interpretowano w rozmaity sposób. Jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z tego rozwiązania, pamiętaj, że prawo polskie niejednoznacznie określa przepisy dotyczące tego rozwiązania.