Auto po leasingu – czy można je sprzedać bez podatku?

Niniejszy artykuł pod tytułem 5 porad, które podpowiedzą Ci, jak odnieść sukces w sieci! nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 5 porad, które podpowiedzą Ci, jak odnieść sukces w sieci! należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Leasing jest jedną z najpopularniejszych form finansowania działalności gospodarczej. Przedmiotem umowy leasingu najczęściej są samochody, używane do celów firmowych. Po jej upływie, można dokonać ich wykupu. Tym samym staną się majątkiem przedsiębiorstwa bądź osoby prywatnej. Auto po leasingu, jak je sprzedać – zapraszamy do lektury.

Przedsiębiorcy zastanawiają się często, jak uniknąć płacenia niektórych podatków. W prawie polskim istnieje kilka takich „furtek”. Jedną z nich jest sprzedaż auta po leasingu. Jeśli zastanawiasz się, jak dokonać takiej transakcji, musisz wiedzieć, że zasady dotyczące sprzedaży bez konieczności opłacenia podatku dochodowego nie są jednoznacznie określone. Być może będzie się trzeba ubiegać o jednoznaczną indywidualną interpretację Twojej sytuacji.

Auto po leasingu – co warto wiedzieć?

  • Wykupu dokonać może leasingobiorca (przedsiębiorstwo) lub osoba prywatna.
  • Sprzedaż leasingowanego samochodu, który zaliczał się do aktywów trwałych, jest źródłem przychodu przedsiębiorstwa i podlega opodatkowaniu.
  • Decydując się na wykup prywatny (przedmiot leasingu nie wlicza się tym samym do majątku firmy) unikamy opodatkowania przy ewentualnej dalszej odsprzedaży.

Sprzedaż bez podatku – czy to możliwe?

Jeśli chcemy więc sprzedać samochód z leasingu wykupiony prywatnie – transakcji takiej nie obowiązuje opodatkowanie podatkiem dochodowym. Artykuł 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podaje 2 warunki, które muszą być spełnione:

  • odpłatne zbycie przedmiotu nie następuje w wyniku działalności gospodarczej,
  • upłynęło przynajmniej pół roku od nabycia danej rzeczy. Czas ten liczymy od końca miesiąca, w którym przedmiot stał się naszą własnością.

Jeśli przedmiot leasingu wykupi nie firma, a osoba prywatna, nie wliczy się on do majątku danego przedsiębiorstwa. Tym samym jego sprzedaż nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym. Kiedy taka sytuacja ma mieć miejsce, należy pamiętać o następujących krokach.

  • Osoba fizyczna, która przedmiot zakupiła, ma obowiązek odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych.
  • Musi to zrobić w ściśle określonym czasie – 2 tygodni od zakupu (14 dni).
  • Wiąże się to z obowiązkiem dostarczenia odpowiedniego formularza do właściwego Urzędu Skarbowego.

Sytuacja jednak nie jest tak prosta, jakby się mogło wydawać. W przeszłości warunki wykupu leasingowanego przedmiotu oraz prawo do niego przez osoby prywatne (nie przedsiębiorstwa) interpretowano w rozmaity sposób. Jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z tego rozwiązania, pamiętaj, że prawo polskie niejednoznacznie określa przepisy dotyczące tego rozwiązania.