E-biznes – jak zacząć? Co warto wiedzieć?

Nie mieć przełożonych, być swoim własnym szefem i odpowiadać wyłącznie przed sobą, któż o tym nie marzy. Jeśli dodamy do tego brak obowiązku wstawania rano codziennie od poniedziałku do piątku i przesiadywania ośmiu godzin w pracy, którą się ledwo toleruje… Może nie warto się męczyć. E-biznes – jak zacząć własne przedsiębiorstwo internetowe, podpowiadamy poniżej.

Jak zacząć e-biznes w 5 krokach

1. Własna strona www jest to absolutna konieczność. Internet jest wszak przestrzenią, w której Twoja firma będzie działała. Na niej się będzie rozwijać i to przez jej pośrednictwo komunikował się będziesz z klientami, partnerami i ogólnie otoczeniem zewnętrznym.

2. Zacznij od nazwy firmy, musi być ona krótka, czytelna i dobra do zapamiętania. Musi się też dobrze kojarzyć. Możesz oczywiście wybrać długą wieloczłonową i korzystać z jej skrótu (samych pierwszych liter). Pamiętaj, żeby się nie pomylić i przez przypadek nie „ochrzcić” przedsiębiorstwa tytułem, który już istnieje. Firma „Wiola” może być kwiaciarnią, sklepem odzieżowym czy nazwą hostelu, co wprowadzi potencjalnych klientów w błąd.

3. Kolejnym krokiem jest wykupienie domeny i budowa strony Twojego przedsiębiorstwa od podstaw. Tu należy zainwestować i wykupić domenę dobrej jakości. To ona będzie świadczyć o wyglądzie i profesjonalizmie Twojej strony www.

4. Następnie pozyskaj adres na serwerze za pośrednictwem uprawnionej do tego firmy. Tym samym Twoja firma zaistnieje w sieci. Kolejny krokiem jest wybór adresu www, opłacenie korzystania z hosingu oraz domeny.

5. Postaw na content marketing (copywriting, newsletter, lista adresowa, dodatkowy blog internetowy oraz strony firmowe na portalach społecznościowych).

O czym warto pamiętać, zaczynając e-biznes?

  • Warto zająć się pozycjonowaniem strony w sieci. Im szybciej użytkownik będzie mógł zlokalizować Twoją stronę po wpisaniu hasła w wyszukiwarce internetowej, tym lepiej.
  • Równie ważne są przeprowadzane badania rynku – trendy i próba zrozumienia, co na nie wpływa. Następnie zaś konieczna jest ich analiza.
  • Decydując się na przedsiębiorstwo on-line, pamiętaj, że konkurencja jest ogromna. Musisz trzymać rękę na pulsie i starać się być na bieżąco.
  • Sukces marki i zaufanie wśród klientów zbudujesz w wyniku długotrwałej pracy. Jeśli liczysz na natychmiastowe powodzenie i duże zyski – może powinieneś spróbować czegoś innego.

Jeśli zastanawiasz się nad odpowiedzią na pytania, czym jest e-biznes, jak zacząć, by odnieść sukces, pamiętaj, że musisz określić, co lubisz i umiesz robić. Dla przykładu: dla pasjonatów robótek ręcznych odpowiedni będzie sklep z artykułami handmade. Następnie zdobądź odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Jeśli poczujesz, że rozumiesz już zasady, jakimi rządzi się przedsiębiorstwo w sieci – w założeniu własnej firmy nic nie stoi już na przeszkodzie.