Kredyt dla nowych firm – co warto wiedzieć?

Niniejszy artykuł pod tytułem 5 porad, które podpowiedzą Ci, jak odnieść sukces w sieci! nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 5 porad, które podpowiedzą Ci, jak odnieść sukces w sieci! należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Do niedawna banki bardzo niechętnie podchodziły do finansowania startujących przedsiębiorców. Kredyt dla nowych firm był okupiony niewyobrażalnym wysiłkiem, dużą ilością formalności i bardzo wysokimi ratami do spłaty. Co się od tamtej pory zmieniło?

Banki dla małych i średnich firm

Wybawieniem dla wszystkim przedsiębiorców stało się pojawienie banków specjalizujących się w obsłudze niewielkich przedsiębiorstw. Mowa tu głównie o FM Bank oraz Idea Bank. Konkurencja ze strony tych podmiotów zmieniła podejście uniwersalnych banków (np. mBanku) do mikro przedsiębiorców.

Drugim czynnikiem, który zapoczątkował zmiany była większa aktywność instytucji publicznych we wspieraniu drobnej przedsiębiorczości. Organizacje pozarządowe, rządowe i unijne zaczęły oferować bankom poręczenia i gwarancje ryzykownych kredytów dla świeżych przedsiębiorców.

Warunki otrzymania kredytu

Tak jak w wypadku innych kredytów, staranie się o kredyt dla nowych firm trzeba zacząć od złożenia wniosku wraz z wymaganymi przez bank załącznikami. Wśród załączników najczęściej pojawiają się:

  • biznesplan przedsięwzięcia
  • zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami na ZUS i US
  • wpis do rejestru działalności gospodarczej
  • zaświadczenie o możliwości zabezpieczenia kredytu (np. hipoteką)

Gdzie wziąć kredyt dla nowych firm?

Sprawdziliśmy, co mają do zaoferowania banki, które mają kredyty dla firm już od pierwszego dnia działalności.

Idea Bank

Kwota inwestowana ustalana jest indywidualnie, a bank finansuje całą inwestycję. Pieniądze można pożyczyć nawet na 12 lat. Jako dodatek otrzymujemy aplikację do zarządzania firmą Idea Cloud, dzięki której będziemy mogli wystawić fakturę, czy też przewidzimy przepływy naszych środków.

PKO BP

W tym banku możemy wziąć pożyczkę na start do wysokości 100 tys. Maksymalny okres jej zadłużenia wynosi 60 miesięcy. Dodatkowo mamy możliwość zawieszenia spłaty kapitału i odsetek na miesiąc na miesiąc w każdym roku spłaty kredytu.

mBank

Oferuje on kredyt na start nawet do 30 tysięcy, a o jego otrzymanie możemy się starać już od pierwszego dnia działalności. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość załatwienia formalności online.

ING Bank Śląski

Oferuje on leasing drobnego sprzętu w wysokości od 1000zł do 19999zł. Można wnioskować o niego zarówno online, jak i w placówce. Dzięki tej ofercie z powodzeniem kupimy niezbędne urządzenia biurowe, sprzęt gastronomiczny czy meble.