Kredyt na mieszkanie – 5 cennych porad

Niniejszy artykuł pod tytułem 5 porad, które podpowiedzą Ci, jak odnieść sukces w sieci! nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 5 porad, które podpowiedzą Ci, jak odnieść sukces w sieci! należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kredyt na mieszkanie- brzmi groźnie. Niektórzy nazywają go kulą u nogi, inni sznurem na szyi. Nie jest on jednak aż tak zły jak go malują. Trzeba tylko przed jego wzięciem dokładnie przeanalizować wszystkie możliwe aspekty. Poniżej przedstawiamy 5 cennych rad, które Ci w tym pomogą.

1. Uzbieraj wkład własny

Często się o tym punkcie zapomina. Jednak praktycznie żaden bank nie udziela już kredytów hipotecznych na całość wartości nieruchomości. Przyzwoitym minimum, które musisz z całą pewnością uzbierać jest 20% wkładu własnego. Im wyższa suma początkowa, tym niższa rata kredytu lub krótszy okres jego spłacania.

2. Kredyt na mieszkanie – upewnij się, że Cię na niego stać

Trudno sobie wyobrazić, jak to jest oddawać 1/3 swojej pensji bankowi. I choć teraz może Ci się wydawać, że bez problemu mógłbyś w ten sposób normalnie funkcjonować, my polecamy przed podjęciem decyzji o kredycie zrobić sobie mini test i właśnie taką sumę przelewać co miesiąc na swoje konto oszczędnościowe i pod żadnym pozorem nie ruszać tych środków. Nie jest tak łatwo, co?

3. Sprawdź swoją historię w BIK

Sprawdzenie historii w BIK jest bardzo ważne. Dzięki temu będziesz z góry wiedział, jak Twoją sytuację finansową oceni bank. Dzięki temu nie zaskoczy Cię np. odpowiedź odmowna. Poza tym informacje, które tam znajdziesz pozwolą Ci się upewnić, że nie zalegasz z żadnymi zobowiązaniami. Sprawdzić swoją historię możesz na stronie BIK całkowicie darmowo.

4. Porównaj oferty kilku banków

Nie idź na ślepo po kredyt na mieszkanie do banku, w którym masz konto. Rozważ różne opcje. Poproś doradców różnych placówek o przedstawienie Ci oferty. Może być to silny argument w negocjacjach umowy.

5. Czytaj i negocjuj umowę

Umowa często napisana jest trudnym, nieprzystępnym językiem, dlatego nie wahaj się o poproszenie o kopię, abyś w spokoju mógł się z nią zapoznać w domu. Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości zawsze możesz poprosić o pomoc prawnika.

Pamiętaj też, że kredyt na mieszkanie nie jest produktem gotowym i nienaruszalnym. Możesz negocjować jego parametry, koszt, żądać wpisania lub wykreślenia pewnych klauzul.