Leasing aut używanych – wady i zalety

Leasing samochodowy to bardzo atrakcyjne ekonomicznie wyjście. Nie wszyscy wiedzą, że przedmiotem takiej umowy mogą być nie tylko nowe, ale także używane pojazdy. Podpowiemy czy leasing aut używanych się opłaca i czy każde auto nadaje się do leasingowania.

Na czym polega leasing?

Leasing łączy w sobie elementy kredytu i dzierżawy. Jako leasingobiorcy możemy korzystać z samochodów na ściśle określonych warunkach. Przedmiot leasingu nie staje się naszą własnością, zostaje on nam tylko udostępniony do użytkowania. Po zakończeniu umowy mamy jednak pełne prawo wykupić samochód. Możemy zrobić to po o wiele niższej cenie niż cena rynkowa.

Wiek samochodu

Firmy leasingowe najchętniej leasingują oczywiście auta nowe. Leasing aut używanych to forma, którą wymusił na nich rynek. Oczywiście są firmy, które się w tym specjalizują, jednak stanowią one mniejszość. Nie zmienia to faktu, że im młodszy jest samochód tym łatwiej i na korzystniejszych warunkach możemy go sfinansować za pomocą leasingu.

  • większość firm leasingowych finansuje auta mające maksymalnie 3-4 lata
  • niektóre finansują również 4-6 letnie
  • zaś leasing samochodu starszego jest co prawda możliwy, ale oferta jest bardzo ograniczona

Leasing aut używanych – zalety

  1. W większości przypadków to leasingodawca ma za zadanie zarejestrować pojazd, zadbać o jego ubezpieczenie, dokonywanie serwisów i napraw. My jedynie powinniśmy go użytkować i tankować. Leasing ograniczy nam więc bardzo ilość obowiązków związanych z eksploatacją auta.
  2. Leasing aut używanych niesie ze sobą także korzyści podatkowe. Przedsiębiorcy mogą bowiem  odliczą od podstawy opodatkowania kapitałową i odsetkową część raty leasingowej oraz bieżące opłaty, które związane są z użytkowaniem pojazdu.
  3. Leasing pozwala także na odliczenie podatku VAT w 100% (jeżeli auto służy tylko do celów służbowych) lub 50% (jeżeli przedsiębiorca używa go też prywatnie)
  4. Kolejną zaletą jest możliwość zmieniania auta nawet co kilkanaście miesięcy.
  5. Jeżeli nie zdecydujemy się na wykup pojazdu, zwyczajnie oddajemy go leasingodawcy, nie zaprzątając sobie głowy aukcjami internetowymi odnośnie sprzedaży.

Leasing aut używanych – wady

  1. Tym, co może zniechęcać jest wyższy niż w przypadku nowego auta czynsz inicjalny (opłata wstępna). Przy nowych samochodach może ona wynosić 0-10%, a przy używanych wzrasta już do 20-40%
  2. Trudno jest podpisać umowę leasingową o pojazd starszy. procedury są wtedy bardziej pogmatwane, a oferty mniej korzystne