Planujesz nową inwestycję w swoim przedsiębiorstwie i zdecydowałeś, że będzie ona sfinansowana drogą leasingu? Do wyboru masz dwie możliwości. Leasing finansowy a operacyjny – czym się różnią – odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Leasing finansowy a operacyjny – podstawowe różnice
-
Długość umowy
- czas trwania umowy w leasingu operacyjnym powinien być dłuższy niż 40 % okresu amortyzacji przedmiotu.
- umowa leasingu kapitałowego zawierana jest na okres od 12 miesięcy, najczęściej na czas przewidywanej długości życia danego produktu.
-
Odprowadzanie VATu
- stawka VAT jest doliczana do poszczególnych rat leasingu operacyjnego, co pozwala na rozłożenie podatku na wiele miesięcy.
- umowa kapitałowego wymaga opłacenia całego VATu z góry, w momencie otrzymania przedmiotu, przy pierwszej racie. Będzie to dość spory wydatek dla leasingobiorcy.
-
Obowiązek amortyzacji
- w leasingu operacyjnym spoczywa na leasingodawcy, osoba korzystająca z danego środka trwałego nie musi się tym przejmować.
- w leasingu finansowym spoczywa na barkach leasingobiorcy – bardzo ważne, by o tym nie zapominać.
-
Prawo własności
- po wygaśnięciu umowy leasingu operacyjnego można wykupić użytkowany przedmiot, jeśli nie zdecyduje się na zakup – wraca on do pierwotnego właściciela.
- z momentem podpisania umowy przedmiot leasingu kapitałowego traktowany jest jako własność przedsiębiorcy, dlatego po spłacie ostatniej raty po prostu zostaje jako element majątku trwałego.
-
Opłata wstępna
- wymagana przy leasingu operacyjnym, jest to opłata, jaką należy złożyć leasingodawcy jeszcze przed podpisaniem umowy leasingu.
- nie płacimy jej w przypadku kapitałowego odpowiednika.
Rozliczanie kosztów uzyskania przychodów również wygląda inaczej w obu przypadkach. Zaliczymy do nich koszty związane z użytkowaniem przedmioty umowy, ale:
- w operacyjnym zaliczymy również: opłatę wstępną oraz całość rat leasingowych
- kapitałowy pozwala wliczyć tylko odsetki oraz koszty spadku wartości majątku trwałego (ważne jest, że nie wliczymy do nich części kapitałowej spłacanych rat)
Leasing finansowy a operacyjny to dwie odmienne umowy. Nakładają więc inne obowiązki na przedsiębiorcę. Zanim wybierzesz jeden z nich, zastanowić się musisz na jak długi okres chcesz zawrzeć umowę oraz przeprowadzić analizę rozliczania kosztów podatkowych. Operacyjny jest popularniejszym wyborem ze względu na brak konieczności opłacenia całości podatku VAT z góry. Natomiast przedsiębiorcy, którzy chcieliby od razu zostać właścicielem danej rzeczy, wybiorą drugie rozwiązanie.