Leasing finansowy – co to jest? Co warto wiedzieć?

Niniejszy artykuł pod tytułem 5 porad, które podpowiedzą Ci, jak odnieść sukces w sieci! nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 5 porad, które podpowiedzą Ci, jak odnieść sukces w sieci! należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Decydując się na leasing, jako formę finansowania najnowszej inwestycji w przedsiębiorstwie musisz zdecydować czy wybierzesz leasing finansowy, czy operacyjny. W poniższym artykule wyjaśniamy termin leasing finansowy, co to tak właściwie jest.

Leasingiem nazywane jest dwustronne porozumienie zawierane pomiędzy leasingobiorcą (osobą korzystającą z przedmiotu leasingu) a leasingodawcą (osobą finansującą ten przedmiot). Jest to umowa, która pozwala korzystać ze środków trwałych należących nie do danego przedsiębiorstwa, lecz do firmy zewnętrznej, czytaj leasingowej. Wszystko odbywa się oczywiście poprzez spisanie odpowiedniej umowy. Każdy przedsiębiorca ma do wyboru leasing operacyjny lub finansowy, zwany inaczej kapitałowym. Różnią się one m.in. sposobem i okresem spłacania rat, odprowadzaniem amortyzacji oraz prawe własności do przedmiotu umowy.

Leasing finansowy – co to znaczy?

Definicja ta sprowadzić się może się do jednego zdania. Przedmiot leasingu jest traktowanym tu od razu jako składnik majątku leasingobiorcy i to właśnie on odpowiedzialny jest za jego odpisy amortyzacyjne. Tę formę finansowania inwestycji charakteryzować będzie również:

  • odprowadzenie całości podatku VAT-u z góry, przy pierwszej racie
  • przejście przedmiotu umowy na własność leasingobiorcy, po spłaceniu wszystkich należności
  • brak konieczności opłacenia czynszu inicjalnego (dodatkowej wpłaty na rzecz leasingodawcy, jeszcze przed otrzymaniem przedmiotu umowy)

Leasing finansowy – kiedy wybrać?

W niektórych wypadkach wybór leasingu finansowego będzie dla Ciebie korzystniejszy. Bez wątpienia zdecydować się na niego możesz, jeśli jesteś przedsiębiorcą rozliczającym się ryczałtem.

To rozwiązanie wybierz również w sytuacji:

  • gdy stawka VAT przedmiotu będącego podstawą umowy leasingu jest inna niż standardowe 23 %
  • kiedy od razu będziesz chciał odliczyć cały VAT
  • gdy zależy Ci na czasie spłaty leasingu – pragniesz spłacić go szybciej, niż przebiegałaby jego normalna amortyzacja
  • jeśli chcesz, by przedmiot ten natychmiast zaliczał się do Twoich aktywów trwałych, np. przy składaniu wszelkich aplikacji o dofinansowanie czy dotację

Powszechnie uważa się, że jest to gorsze rozwiązanie od formy operacyjnej. Do kosztów przedsiębiorcy nie będzie można bowiem wliczyć części kapitałowej każdej raty. Wlicza się jedynie ich część odsetkowa oraz spadek wartości środka trwałego związany z jego użytkowaniem. Konieczność opłacenia całego podatku VAT z góry powoduje, że wzrastają koszty początkowe, a nie każde przedsiębiorstwo może sobie taki wydatek pozwolić.