
Leasing na komputer – jak go zdobyć?
Decydując się na leasing, jako formę finansowania najnowszej inwestycji w przedsiębiorstwie musisz zdecydować czy wybierzesz leasing finansowy, czy operacyjny. W poniższym artykule wyjaśniamy termin leasing finansowy, co to tak właściwie jest.
Leasingiem nazywane jest dwustronne porozumienie zawierane pomiędzy leasingobiorcą (osobą korzystającą z przedmiotu leasingu) a leasingodawcą (osobą finansującą ten przedmiot). Jest to umowa, która pozwala korzystać ze środków trwałych należących nie do danego przedsiębiorstwa, lecz do firmy zewnętrznej, czytaj leasingowej. Wszystko odbywa się oczywiście poprzez spisanie odpowiedniej umowy. Każdy przedsiębiorca ma do wyboru leasing operacyjny lub finansowy, zwany inaczej kapitałowym. Różnią się one m.in. sposobem i okresem spłacania rat, odprowadzaniem amortyzacji oraz prawe własności do przedmiotu umowy.
Definicja ta sprowadzić się może się do jednego zdania. Przedmiot leasingu jest traktowanym tu od razu jako składnik majątku leasingobiorcy i to właśnie on odpowiedzialny jest za jego odpisy amortyzacyjne. Tę formę finansowania inwestycji charakteryzować będzie również:
W niektórych wypadkach wybór leasingu finansowego będzie dla Ciebie korzystniejszy. Bez wątpienia zdecydować się na niego możesz, jeśli jesteś przedsiębiorcą rozliczającym się ryczałtem.
Powszechnie uważa się, że jest to gorsze rozwiązanie od formy operacyjnej. Do kosztów przedsiębiorcy nie będzie można bowiem wliczyć części kapitałowej każdej raty. Wlicza się jedynie ich część odsetkowa oraz spadek wartości środka trwałego związany z jego użytkowaniem. Konieczność opłacenia całego podatku VAT z góry powoduje, że wzrastają koszty początkowe, a nie każde przedsiębiorstwo może sobie taki wydatek pozwolić.