
Leasing na komputer – jak go zdobyć?
Zmiany w ustawodawstwie polskim powodują konieczność zapoznania się z nowymi zasadami przystąpienia do umowy leasingu. Co prawda w większym stopniu dotyczą one obecnie leasingu operacyjnego, ale i leasing finansowy po zmianach wygląda troszeczkę inaczej.
Z dniem 1 stycznia uległy zmianie przepisy dotyczące leasingu samochodów osobowych w firmach. Zmianie uległy zasady opodatkowania, nabycia oraz ich użytkowania. Dotyczą one rozliczania:
Zaktualizowaną treść przepisów znajdziemy w Dzienniku ustaw pod nazwą Ustawa z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.
Stratni są przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy używają aut nie tylko na potrzeby firmy. Ważne jest, że przepis ten dotyczy również tych przedsiębiorców, którzy umowę o leasing podpisali w latach ubiegłych. Od tej pory w koszty wliczyć będzie można tylko 3/4 ze wszystkich poniesionych kosztów eksploatacyjnych. Jest to dość istotna różnica.
Zyskają wszyscy ci, którzy postanowili skorzystać z umowy leasingu wybierając auto o wartości do 150 tys zł (lub samochód elektryczny do 225 tysięcy złotych). Ma to związek z podniesionym limitem amortyzacji samochodów osobowych. Poprzednia ustawowo określona kwota (podana w euro) była ponad 2 razy niższa. Teraz określono ją również w złotych, więc nie trzeba się martwić i przeliczać aktualnego kursu euro.
Aktualizacja ustawy zmieniła podejście do nowo zawieranych umów leasingu, jak i tych już zawartych. Warto zapoznać się z tymi zmianami. Dotyczą one bowiem innego sposobu rozliczania kosztów eksploatacyjnych samochodów osobowych używanych również prywatnie.