Pożyczka dla bezrobotnych – jak uzyskać pomoc?

Mogłoby się wydawać, że posiadanie stałego dochodu jest jednym z najważniejszych wymagań do otrzymania zapomogi finansowej. I jeżeli w instytucjach bankowych tak to wygląda, to w placówkach pozabankowych już niekoniecznie- możliwa jest u nich pożyczka dla bezrobotnych. Na czym polega i jak się o nią ubiegać?

Kto to jest”bezrobotny”?

Skrócona definicja zakłada, że jest to osoba zdolna do pracy. Powinna ona także zarejestrować się w Urzędzie Pracy. Status osoby bezrobotnej jest niezbędny do otrzymania pożyczki. Nie mają go osoby uczące się: pełnoletni uczniowie czy studenci. Wyjątek stanowią osoby, którzy uczęszczają do szkół dla dorosłych.

Pożyczka dla bezrobotnych – charakterystyka

Jest to opcja dla osób nie posiadających stałego zatrudnienia, jednak mających dodatkowe źródło dochodów (takie jak alimenty, renta, emerytura, czy zasiłki)

Najważniejszym, co wyróżnia tego typu pożyczki na tle innych produktów finansowych są niemal zerowe formalności.  Firmy, które je udzielają, wiedzą, że wysokie oprocentowanie nie będzie korzystne dla żadnej strony. Osoba bezrobotna bowiem nie będzie w stanie spłacić zadłużenia, a firma nie wyegzekwuje zysku. Dlatego też oferują one niskie oprocentowanie i wysoki poziom elastyczności.

Pożyczka dla bezrobotnych najczęściej oscyluje w okolicach 5000 zł, ale na rynku znajdziemy zarówno niższe, jak i sporo wyższe oferty.  Okres takiego zadłużenia zaciągany jest zazwyczaj na 30 dni, choć zdarzają się przypadki pożyczenia pieniędzy na okres dwukrotnie dłuższy.

Ubieganie się o taką pomoc najczęściej jest całkowicie zautomatyzowane. Wysyłamy wniosek przez Internet i czekamy na decyzję o przyznaniu gotówki. Należy podkreślić, że pieniądze mogą pojawić się już do 15 minut po zaakceptowaniu wniosku.

Co jeżeli nie mamy dodatkowego źródła dochodu?

Pożyczka dla bezrobotnych to nie jedyna opcja. Jeżeli nie mamy źródła dodatkowego dochodu możemy dostać pieniądze w inny sposób.

  • Pożyczka pod zastaw samochodu- jest to forma zabezpieczenia chwilówki oraz pożyczki ratalnej; pożyczkodawca staje się wtedy właścicielem naszego auta w 51%, a stan ten traci ważność, gdy spłacimy całe zadłużenie
  • Pożyczka udzielona za poręczeniem- ta metoda polega na poręczeniu za nas przez osobę trzecią, która przyjmuje wtedy rolę żyranta

Czy to się opłaca?

Jeżeli nie mamy stałego zatrudnienia to zastrzyk gotówki z całą pewnością się nam przyda. Musimy jednak pamiętać, że pieniądze prędzej czy później trzeba spłacić. Musimy się zastanowić, skąd weźmiemy na to odpowiednie środki. Bezmyślne podejmowanie takiej decyzji może skutkować tym, że wpadniemy w niebezpieczną spiralę zadłużenia.