Przelewy walutowe – co musisz wiedzieć

2019.07.19

2 minuty i 15 sekundy

O pieniądzach rozmawiają wszyscy. Osoby pracujące czekają do dnia wyznaczonego w umowie, aż na ich konto zjawi się określona suma za przepracowane godziny. Dzięki temu jest okazja, aby zapłacić za swoje mieszkanie oraz za wszelkie rachunki, a także przeznaczyć pieniądze na realizacje swoich pasji – od wyjazdów zagranicznych poprzez wyjście na koncerty, do kina, spotkanie ze znajomymi, czy wykwintny obiad w restauracji. Jednak oprócz samego posiadania pieniędzy, ważne jest, aby je umiejętnie wykorzystać. W tym zakresie ważny jest wybór właściwego banku.

Jaki bank wybrać?

Podczas wyboru banku musimy szczególną uwagę zwrócić na to, do czego będzie nam służył. Dlatego właśnie należy skupić się na tym, czy zamierzamy korzystać z konta osobistego, czy te konta oszczędnościowego lub walutowego. Ponadto, istotnym elementem jest karta, która ułatwia nam przeprowadzenie transakcji, np. podczas robienia zakupów. Takich akcesoriów należy jednak pilnować jak oka w głowie, gdyż w przypadku jej utraty możemy być łatwo narażeni na stratę środków. Złodziej nie będzie się zastanawiał nad transakcją zbliżeniową, skoro nie trzeba podawać kodu PIN. Z kolei konta walutowe są wybierane przez osoby, które często wyjeżdżają z kraju lub przebywają za granicą na stałe. W ten sposób można w jednym banku prowadzić kilka rachunków na różnych walutach – od złotówek poprzez euro, dolary, franki szwajcarskie, funty, aż po korony norweskie.

Konto walutowe i inne zalety

Przelew w euro jest dla nas kuszący – często praca za granicą wiąże się z otrzymywaniem znacznie wyższych wynagrodzeń. Oczywiście przypłacamy to koniecznością wyższych opłat, jednakże sumarycznie zazwyczaj życiowy prospekt wychodzi na plus. Posiadanie konta walutowego, znacznie ułatwia dostanie pieniędzy w obcej walucie na swoje konto. Jednak nie trzeba go mieć, żeby otrzymać przelew w euro. Tak samo nie trzeba posiadać konta walutowego, żeby zlecać przelew zagraniczny. Za pomocą SEPA można dokonać przelewu w obcej walucie do wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz Norwegii, San Marino, Watykanu, Monako, Liechtensteinu, Szwajcarii, Islandii, Andory. Przelew w euro, dolarach lub innej walucie dojdzie na nasze konto następnego dnia. Zwykle z taką transakcją wiąże się dodatkowa opłata, ale jest ona zazwyczaj dzielona – zleceniodawca ponosi koszty związane ze swoim bankiem, a zleceniobiorca koszty dotyczące swojego banku i wszystkich innych pośredniczących w tym procesie. Przelew w euro lub innej walucie może zostać zlecony nie tylko z konta walutowego, ale często i z konta osobistego prowadzonego w złotówkach.