Samochody elektryczne – jak wygląda aktualny stan sprzedaży w Polsce?

Na świecie jeździ około miliona aut elektrycznych. Wkrótce może ich być jeszcze więcej, ponieważ moda ta dotarła także do Polski. Które samochody elektryczne są najpopularniejsze w naszym kraju? Jak wygląda ich sprzedaż? Zapraszamy do lektury!

Samochody elektryczne – co za nimi przemawia, a co odstrasza?

Moda na elektryki dotarła także do Polski, jednak póki co, samochody elektryczne pozostają w zasięgu dużych firm oraz zamożnych klientów indywidualnych. O ile koszt naładowania i eksploatacji takiego auta jest niewysoki, o tyle koszty zakupu pojazdu mogą już odstraszać.  Wiele mówi się także o dopiero rozwijającej się infrastrukturze ładowania pojazdów, od której w dużej mierze zależy komfort korzystania z takiego auta.

Samochody elektryczne – ile kosztuje elektryk w Polsce?

Jeśli chcemy kupić elektryka w Polsce, musimy się nastawić na wydatek od 80 do nawet 400 tysięcy złotych (tyle kosztują samochody marki Tesla).

Jak wygląda aktualny stan sprzedaży elektryków w Polsce?

Popularne w Polsce modele samochodów elektrycznych (kolejność przypadkowa) to:

  • Nissan Leaf,
  • Jaguar I-Pace,
  • Volkswagen e-Golf,
  • BMW i3,
  • Audi e-tron,
  • Renault Zoe.

Jak wygląda aktualny stan sprzedaży elektryków w Polsce? Jak donosi Elektrowóz, na chwilę obecną, w 2019 roku, Polacy kupili o 668 egzemplarzy aut elektrycznych więcej niż w roku poprzednim. Trend jest więc rosnący. Wciąż nam jednak daleko do innych krajów, takich jak np. Szwecja, gdzie w pierwszej połowie 2019 roku kupiono aż 8 365 egzemplarzy, czy Holandia (20 050 kupionych egzemplarzy). Rekordzistą spośród krajów europejskich jest Norwegia – tam w samym tylko I półroczu 2019 roku zakupiono ponad 35 tysięcy aut z silnikiem elektrycznym.

Najbardziej rynek samochodów elektrycznych z pewnością napędzają klienci firmowi, a także firmy car-sharingowe, czyli przedsiębiorstwa, które oferują wynajem takich aut (najczęściej w modelu biznesowym). W 2019 na ulice trafiło aż 500 samochodów BMW i3, które zostały zakupione przez Innogy. Czy wypożyczenie lub leasing pojazdu elektrycznego się opłaca? Pozostawiamy z tym pytaniem czytelników, z pewnością poruszymy jeszcze ten temat na naszym portalu, ponieważ eko-leasing to bardzo gorący temat. Tymczasem zapraszamy do wymieniania opinii i komentowania!