
Leasing na komputer – jak go zdobyć?
Jednym z aspektów życia jest jego nieprzewidywalność. Nieraz zdarza się, że obecna sytuacja zmusza nas do zmiany miejsca zamieszkania, przyzwyczajeń, czy miejsca zatrudnienia. Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych i skorzystać z oferty polityki socjalnej państwa?
Zasiłek dla bezrobotnych przyznaje starosta powiatowy, na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz informacji zawartych w rejestrze bezrobotnych. Raz na rok, 1 czerwca ustala się ich wysokość. Aby go otrzymać, nie wystarczy jednak sama rejestracja w Urzędzie, potwierdzająca fakt nieposiadania obecnie pracy oraz status bezrobotnego.
O natychmiastową pomoc socjalną tego typu może się ubiegać osoba, która obecnie pozostaje bez pracy oraz:
W przypadku wypowiedzenia pracowniczego lub rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron między pracodawcą a pracownikiem wsparcie socjalne przysługuje po upływie 3 miesięcy od daty rejestracji w Urzędzie. Jeśli pracodawca dokonał zwolnienia dyscyplinarnego – możemy je otrzymać dopiero po pół roku od zarejestrowania się.
Ustawa podaje również inne sytuacje, w których można liczyć na tymczasową pomoc państwa. Starać się o nią mogą m.in. osoby, które:
Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom zarejestrowanym w UP, którym urząd nie może w danym momencie znaleźć nowego stanowiska, ani zaoferować stażu, szkolenia czy tak zwanych prac interwencyjnych. Jego wysokość wynosi tylko kilkaset złotych i zależy od długości stażu pracy.