Umowa leasingu – na co uważać?

Niniejszy artykuł pod tytułem 5 porad, które podpowiedzą Ci, jak odnieść sukces w sieci! nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 5 porad, które podpowiedzą Ci, jak odnieść sukces w sieci! należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Leasing jest jedną z najczęstszych opcji finansowania działalności gospodarczej. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie szczególnie dla przedsiębiorstw małych lub średnich, których nie stać na zakup środków trwałych na własność. Co zawiera umowa leasingu i na co trzeba zwrócić uwagę przy jej podpisywaniu – odpowie nasz artykuł.

Obecnie na rynku istnieje bardzo wiele firm oferujących „wynajem” swoich środków trwałych w drodze leasingu. Wynika to z rosnącej wciąż popularności tego rozwiązania. Jeśli decyzja o skorzystaniu z tej formy finansowania działalności gospodarczej została już podjęta, koniecznie zrób odpowiedni research. Sprawdź, czy firma, z którą zamierzasz podpisać umowę:

  • posiada dobre opinie, wśród przedsiębiorstw, które podpisały podobne umowy wcześniej,
  • przeczytaj proponowane warunki umowy, szczególnie skontroluj wyznaczony zakres, w jakim będziesz mógł korzystać z przedmiotu leasingu,
  • skontaktuj się z prawnikiem.

Umowa leasingu – na co warto zwrócić uwagę?

Oprocentowanie przedmiotu umowy

Zależy ono w dużej mierze od marży leasingodawcy. O jej wysokości decyduje przedmiot leasingu i jego wartość, czas, na jaki umowa jest podpisywana, a także jej waluta.

Wysokość stopy procentowej WIBOR

Na wysokości tego wskaźnika opierają się oferty leasingu zawieranego w walucie krajowej. Należy sprawdzać, czy firma, z którą chcemy nawiązać współpracę posiada jego aktualną wartość.

Możliwość negocjacji

Negocjować można właściwie wszystko: cenę, elastyczność harmonogramu spłaty rat, możliwość odstąpienia od umowy czy odsprzedaży jej przedmiotu.

Ukryte opłaty

  • Możliwość zmiany oprocentowania w przypadku zmiany wskaźnika WIBOR.
  • Wysokość opłaty wstępnej, tzw. czynsz inicjalny.
  • Wysokość kar finansowych związanych z np. niewłaściwym użyciem sprzętu, możliwością odsprzedaży przedmiotu leasingu, korzystaniem z niego przez osoby nieupoważnione, zwlekaniem ze spłatą rat itp.

Warunki wcześniejszego rozwiązania umowy

Warto sprawdzić również warunki wcześniejszego rozwiązania umowy. Jeśli podstawą może być np. 1-dniowa zwłoka ze spłaceniem rat albo lekka modyfikacja sprzętu, warto zastanowić się nad wybraniem innej firmy. Przesłanką do wypowiedzenia warunków umowy może być także niedbałe korzystanie z danego środka trwałego, wykorzystanie go do celów innych niż zawartych w umowie bądź udostępnienie go podmiotom trzecim.

Zakres ubezpieczenia

Przedmiotem leasingu są rozmaite środki trwałe, które mogą ulegać zniszczeniu bądź kradzieży. W wyniku obu tych zdarzeń, umowa leasingu przestanie obowiązywać. Jeśli chcesz uniknąć ponoszenia odpowiedzialności za straty, wykup odpowiednie ubezpieczenie. Trzeba pamiętać, że stawka będzie odpowiednio wyższa, natomiast firma ubezpieczeniowa weźmie na siebie odpowiedzialność za spłatę wszelkich zobowiązań wynikłych z faktu kradzieży bądź zniszczenia mienia leasingodawcy.

Jeśli interesuje Cię umowa leasingu, pamiętaj, żeby dokładnie przeczytać wszelkie informacje. Przed jej podpisaniem, poprzez odpowiednie ubezpieczenie, zabezpiecz się również przed negatywnymi skutkami, jakie mogą Cię czekać w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń losowych.