
Leasing na komputer – jak go zdobyć?
Leasing jest jedną z najczęstszych opcji finansowania działalności gospodarczej. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie szczególnie dla przedsiębiorstw małych lub średnich, których nie stać na zakup środków trwałych na własność. Co zawiera umowa leasingu i na co trzeba zwrócić uwagę przy jej podpisywaniu – odpowie nasz artykuł.
Obecnie na rynku istnieje bardzo wiele firm oferujących „wynajem” swoich środków trwałych w drodze leasingu. Wynika to z rosnącej wciąż popularności tego rozwiązania. Jeśli decyzja o skorzystaniu z tej formy finansowania działalności gospodarczej została już podjęta, koniecznie zrób odpowiedni research. Sprawdź, czy firma, z którą zamierzasz podpisać umowę:
Zależy ono w dużej mierze od marży leasingodawcy. O jej wysokości decyduje przedmiot leasingu i jego wartość, czas, na jaki umowa jest podpisywana, a także jej waluta.
Na wysokości tego wskaźnika opierają się oferty leasingu zawieranego w walucie krajowej. Należy sprawdzać, czy firma, z którą chcemy nawiązać współpracę posiada jego aktualną wartość.
Negocjować można właściwie wszystko: cenę, elastyczność harmonogramu spłaty rat, możliwość odstąpienia od umowy czy odsprzedaży jej przedmiotu.
Warto sprawdzić również warunki wcześniejszego rozwiązania umowy. Jeśli podstawą może być np. 1-dniowa zwłoka ze spłaceniem rat albo lekka modyfikacja sprzętu, warto zastanowić się nad wybraniem innej firmy. Przesłanką do wypowiedzenia warunków umowy może być także niedbałe korzystanie z danego środka trwałego, wykorzystanie go do celów innych niż zawartych w umowie bądź udostępnienie go podmiotom trzecim.
Przedmiotem leasingu są rozmaite środki trwałe, które mogą ulegać zniszczeniu bądź kradzieży. W wyniku obu tych zdarzeń, umowa leasingu przestanie obowiązywać. Jeśli chcesz uniknąć ponoszenia odpowiedzialności za straty, wykup odpowiednie ubezpieczenie. Trzeba pamiętać, że stawka będzie odpowiednio wyższa, natomiast firma ubezpieczeniowa weźmie na siebie odpowiedzialność za spłatę wszelkich zobowiązań wynikłych z faktu kradzieży bądź zniszczenia mienia leasingodawcy.
Jeśli interesuje Cię umowa leasingu, pamiętaj, żeby dokładnie przeczytać wszelkie informacje. Przed jej podpisaniem, poprzez odpowiednie ubezpieczenie, zabezpiecz się również przed negatywnymi skutkami, jakie mogą Cię czekać w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń losowych.